به گروه تولید محتوای دیجیتال محتوادان خوش آمدید
نماد اعتماد درگاه Pay.ir logo-samandehi

نویسنده حرفه ای سایت باشید / آموزش و نکات

11 مهر
1396
نویسنده حرفه ای سایت

مقاله‌نویسی و نویسندگی برای سایت‌ها از جمله کار‌هایی است که به شما این استقلال را می‌دهد که با آرامش تمام اطلاعات خود را در اختیار مخاطبین و علاقه‌مندان به کارتان بگذارید.
هر نویسنده حرفه ای سایت باید بداند در چه محیطی کار می‌کند، پس آشنایی با اصول نوشتن و قوانین نوشتاری برای سایت‌ها از جمله کارهایی است که باید شما به عنوان نویسنده حرفه ای سایت بر آن تسلط داشته باشید. در این‌جا به بررسی عواملی موثر برای اینکه یک نویسنده حرفه‌ای سایت‌ شوید می‌پردازیم.
برای شروع شما باید بدانید تولید محتوای مفید مهم‌ترین ویژگی‌ کار شماست. شما باید اطلاعاتتان را بررسی کرده و بدانید که برای کدام دسته از مخاطبین می‌نویسید و نیاز آنان بیشتر حول چه محوری می‌چرخد. به طور مثال اگر شما در مورد اصول اولیه بازیگری برای گروهی می‌نویسید که بازیگر هستند باید بر اساس نیاز اصلی آنان و این‌که چرا می‌خواهند در مورد این موضوع اطلاعات داشته باشند، بنویسید. شناخت نیاز مخاطب از عوامل مهم است، سپس شما می‌توانید به طور خاص در قسمتی از مشاهدات و تجربیات خود نیز برای آنان بنویسید.

 

نویسنده سایت

1. آشنایی با سئو و کلمات کلیدی:

شما باید ابتدا یک کلمه یا جمله را مورد بررسی قرار دهید و حول محور آن بنویسید. در حقیقت باید هدف نوشتن شما همین کلمه کلیدی باشد.
مثلا (اصول اولیه بازیگری) این عبارت، همان عبارت کلیدی شماست. پس شما باید بدانید که موضوع اصلی شما این عبارت است و باید برای آن بنویسید، سپس به بررسی شاخه‌های دیگر آن بپردازید. در اینجا می‌توانید مقاله مفصلی در این زمینه بخوانید

2. یادآوری به مخاطب:

شاید برای شما استفاده مداوم از این عبارت در نوشته‌تان سخت باشد، اما باید بدانید که در هر پاراگراف یا بعد از نوشتن چند خط استفاده از این عبارت در متن شما ضروری و لازم است و باعث می‌شود ابتدا برای مخاطب یادآوری شود و ذهن او از موضوع اصلی فاصله نگیرد. دوم این‌که موتورهای جستجو راحت‌تر میتوانند شما را با عبارات مرتبط لینک کرده و قابل دسترسی کنند.

 

3. مردم چه می‌خواهند:

شما باید نیاز مخاطب را بدانید، برای این‌که شما نویسنده حرفه‌ای شوید آشنایی با نیاز مخاطبانتان از اصلی‌ترین مراحل این‌کار است. به این معنا که باید بدانید که آیا برای مردم جالب است که بدانند مثلا بازیگری به شیوه متود اکتینگ چگونه است یا برایشان جالب‌تر این است که بدانند چگونه بازیگری را شروع کنند؟ این همان بحثی است که به شناخت مخاطب برمی‌گردد پس آنها را شناسایی کنید و از موتورهای جستجو کمک بگیرید تا بدانید مردم بیشتر کدام مورد را جستجو می‌کنند.

4. نه کم نه زیاد:

طوری بنویسید که اطلاعات کافی در اختیار مخاطب خود قرار دهید ولی از زیاده‌گویی نیز بپرهیزید. شما به عنوان یک نویسنده باید بدانید که مردم مطالب کوتاه را نمی‌پسندند و نمی‌توانند به جامع و کامل بودن آن اطمینان کنند و البته از خواندن مطالب طولانی نیز خسته می‌شوند، چون مخاطبینی که از سایت‌ها استفاده می‌کنند عموما افرادی هستند که می‌خواهند سریع و با نگاهی اجمالی به موضوع مورد نظرشان برسند.

 

نویسندگی سایت

5. زیباسازی فراموش نشود:

زیبا کار کردن از ویژگی‌های یک نویسنده حرفه‌ ای سایت است. خود این موضوع شامل دو بخش است:
– ابتدا این که سعی کنید سبک کاری خودتان را داشته باشید و به گونه‌ای بنویسید که امضای شما پای هر مقاله باشد. یعنی معلوم شود که مطالب شما منحصر به خودتان است و به اصطلاح کپی متون مشابه با همین موضوع نیست.
– بخش دوم زیبا‌سازی به ویرایش مطالب برمی‌گردد. شما باید بدانید که یک نویسنده حرفه ای سایت چگونه مطالب را به اصطلاح ویراستاری می‌کند. استفاده از علایم نگارشی صحیح و در جای مناسب از ضروریات یک متن زیبا و منظم است.

۶. تصویرسازی کنید:

فکر کنید برای یکی از دوستتان اتفاق جالبی که دیشب برایتان افتاده است را تعریف می‌کنید. این همان زمانی است که شما ابتدا تصویر ذهنی خود را برای او بازسازی می‌کنید و سپس به تعریف موضوع می‌پردازید. آیا این اتفاق هیجان‌انگیز نیست؟ قطعا این اتفاق باعث می‌شود که دوست شما با میل بیشتری به صحبت‌های شما گوش دهد، پس باید بدانید که مخاطب نیز این‌گونه لذت بیشتری می‌برد.

7. با زبان انگلیسی آشتی کنید:

برای این‌که نویسنده حرفه ای سایت شوید لازم است که مطالعات خود را گسترش دهید و از منابع قابل اطمینانی برای این منظور بهره ببرید. سایت‌های بین‌المللی و منابعی که با زبان انگلیسی در اختیارتان قرار دارد از قابل اعتماد‌ترین منابع هستند و تنوع فراوانتری دارند، پس لازم است بتوانید آن‌ها را مطالعه کرده و به درستی مورد استفاده قرار دهید.
حال شما میتوانید به‌طور کلی متنی بنویسید که مخاطبان خاص خود را داشته باشید و باید بدانید که گام‌های بلندی در راستای یک نویسنده حرفه ای سایت شدن برداشته‌اید. به خودتان اطمینان داشته باشید و سپس دست به‌کار شوید. راحت ارتباط برقرار کنید و به واسطه ادبیاتی که مختص شما است مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهید. نویسندگان سایت مثل بازیگران حرفه‌ای عمل می‌کنند و این شما هستید که انتخاب می‌کنید درست در جایی که نویسندگان حرفه‌ای بی‌شماری با شما رقابت می‌کنند، چقدر بدرخشید.

سپیده شفق
نویسنده

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی در تلگرام